Tek Parmak Eldiven Yapılışı

Tek Parmak Eldiven Yapılışı
İp: Alize Lanagold
Şiş: 4 no şiş
Tek Parmak Eldiven Yapılışı
 İlk önce şişe 42 ilmek atarak 12 sıra 2 ters-2düz lastik ördüm. Lastik bitince 2 sıra düz örgü ördükten sonra örneği uyguladım. Baştan 9 düz – 2 ters – 10 düz(Kaydırmalı örnek için) – 2 ters – kalan ilmekler düz şeklinde örneği kurdum. Kaydırmalı örneğin yapılışını Burada anlatmıştım. 2 sıra daha ördükten sonra başparmak için arttırmalara başladım.
 Tek Parmak Eldiven Yapılışı 
Arttırmalar şöyle olucak; baştan 4 düz -2 düz – 3 düz – (ilk 9 ilmek)
Bu aradaki 2 ilmeğin her iki yanından ilmek arasından gizli arttırma yaparak yapıcaz arttırmaları. Baştaki  4 ilmek ve sondaki 3 ilmek hep sabit kalıcak. Bu aradaki 2 ilmek artıcak . Aradaki ilmek 18 tane olana dek arttırma yapıcaz. Gizli arttırmalar için buradaki    M1R ve M1L yazan videoları izleyebilirsiniz.
 Tek Parmak Eldiven Yapılışı 
 Aradaki ilmekler 18 tane olunca bu 18 ilmeği şişten çıkarıp bir ipe geçiricez. Aradaki boşluk içinde şişimize 4 ilmek atıcaz. Şöyleki; Baştan 4 ilmek düz – araya şişe 4 ilmek at – kalan ilmekleri ör.
 Tek Parmak Eldiven Yapılışı 
Bu şekilde  12-14 sıra kadar örmeye devam edicez. (Bu uzunluğu kendi elinize göre ayarlayabilirsiniz.)
Sonra 4 sırada 2 ters-2 düz lastik örüp ilmekleri kesip bitiricez. Bu arada farklı ilmek kesme teknikleri için  buradaki videoları izleyebilirsiniz.
 Tek Parmak Eldiven Yapılışı 
İpe geçirdiğimiz 18 ilmeğimizi başparmak için örücez. Bu 18 ilmeği 5 şişe geçiriyoruz ve ilmek attığımız yerdende 4 ilmek çıkarıyoruz. Toplam 22 ilmek olucak. Bu ilmekleri 3 şişe bölüp 8 tur örüp kesip bitiriyoruz.
 Tek Parmak Eldiven Yapılışı 
 Eldivenin diğer tekini örerkende bütün bu işlemleri , başparmak arttırmalarını bu kez sıra sonunda yapıyoruz. 
Sondaki 9 ilmekle yapılacak arttırmalar. (burdaki resim sıralamam ters olmuş ama resimlerin yarısını bir tekte, yarısınıda diğer tekte çekmişim. Ama anlaşılmayacak birşey yok sanırım.)

Tek Parmak Eldiven Yapılışı
Baştaki ve sondaki 4 ilmek dikiş payımız olucak. Bu şekilde yapıdığı zaman dikiş kısmı avuç içine geliyor daha düzgün oluyor. 
Bu şekilde istediğiniz örneği uygulayarak kolay bir şekilde şık eldivenler örebilirsiniz.
Kolay gelsin.